Dermatologia
Co leczymy
Atopowe zapalenie skóry
Brodawki wirusowe
Choroby skóry głowy
Bielactwo
Przebarwienia
Grzybica paznokci
Grzybica skóry
Łupież
Zakażenia bakteryjne
Opryszczka, półpasiec
Mięczak zakaźny
i inne
Dermatoskopia (badanie skóry i znamion)
Dermatoskopia jest badaniem skóry przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia optycznego pozwalającego na ocenę podejrzanych barwnikowych zmian skórnych (na przykład niepokojących znamion).
Dzięki dużej dokładności czemu możliwe jest określenie z dużym prawdopodobieństwem ich łagodnego lub złośliwego charakteru.
Badanie dermatoskopowe jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym, nie wymaga żadnej interwencji chirurgicznej i przebiega bez naruszenia ciągłości powłok. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania, jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut.
Jest ono wskazane u osób z tendencją do tworzenia się znamion, zwłaszcza w przypadku ich dużej ilości.
Każde znamię, które zaczyna nagle zwiększać swoje rozmiary lub też zmienia się jego charakter powinno zostać ocenione. Szczególną uwagę powinny zwracać zmiany barwnikowe pojawiające się nagle, zwłaszcza w dorosłym wieku. Ocenie dermatoskopem powinny być regularnie poddawane osoby w trakcie leczenia onkologicznego czerniaka niektórymi lekami, gdyż mogą one zwiększać ryzyko powstawania innych nowotworów skóry takich jak rak podstawnokomórkowy.
Wskazaniem do badania dermoskopowego jest również pojawienie się naczyniaków, rogowacenia łojotokowego, świerzbu, brodawek, itp.
Trichoskopia (badanie włosów)
Trichoskopia jest nową, opracowana przez polskich dermatologów metodą diagnostyczną, która opiera się na technice dermatoskopii. Metoda ta umożliwia obserwację i ocenę struktur na poziomie naskórka, granicy skórno - naskórkowej i górnych warstw skóry właściwej oraz włosów.
W trakcie badania oceniana jest skóra głowy w poszczególnych okolicach (przede wszystkim ilość i stan mieszków włosowych, ogniska chorobowe) oraz łodygi włosów.
Trichoskopia jest przeznaczona dla osób, którym nadmiernie wypadają włosy (ponad 100 włosów dziennie) oraz przerzedzają się. Osobom, które zmagają się z łysieniem plackowatym, także zaleca się badanie trichoskopii w celu diagnostyki oraz monitorowania przebiegu leczenia. Kolejnym wskazaniem do badania są wszelkie zmiany w obrębie skóry głowy, np.: plamki, guzki, rumienie. Trichoskopię wykonuje się także u osób, które zmagają się z łamliwością włosów. Dzięki trichoskopi można odróżnić łysienie androgenowe kobiet z przewlekłym łysieniem telogenowym, itp.
Elektrochirurgia
Elektrochirurgia to metoda leczenia służąca do wycinania, usuwania i niszczenia tkanek z wykorzystaniem przepływy prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Zabiegi tego typu są krótkotrwałe, praktycznie bezbolesne (jednak przy większych i głębszych zmianach stosuje się miejscowe znieczulenie), a
co najważniejsze dają rewelacyjny efekt estetyczny, przyczyniając się w ten sposób do poprawy wyglądu pacjenta.
W ramach elektrochirurgii wykonujemy zabiegi zamykania drobnych naczyń krwionośnych, a także usuwania niezłośliwych zmian skórnych o charakterze brodawek łojotokowych, włókniaków miękkich, naczyniaków, prosaków, mięczaka zakaźnego, gruczolaków łojotokowych, itp.
Długość zabiegu zależy od rozległości zmian – trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania, a jedynie wykluczenia przeciwwskazań takich jak rozrusznik serca, ogólnie zły stan zdrowia, zaburzenia krzepnięcia czy ciąża.
Fototerapia UVB 311
Fototerapia nazywana jest inaczej światłolecznictwem i polega na naświetlaniu danej części ciała lub całego ustroju pacjenta leczniczym światłem.
Procedura ma zastosowanie w licznych schorzeniach zapalnych i chorobach skóry, m.in. w leczeniu: łuszczycy, bielactwa nabytego, fotodermatozy, atopowego zapalenie skóry, chorób z grupy przyłuszczyc, łysienia plackowatego, przewlekłej egzemy, świerzbiączki guzkowej, ziarniniaka obrączkowatego, liszaja płaskiego, choroby Grovera, ziarniniaka grzybiastego, twardziny ograniczonej (morphea).
W Aldermie pacjenci mają możliwość skorzystania z naświetlania promieniami UVB 311 nm.
Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga wcześniejszego przygotowania ani okresu rekonwalescencji. Naświetlania wykonywane są zazwyczaj 3-5 razy w tygodniu i trwają kilka minut.
Kriochirurgia
Kriochirurgia jest metodą leczenia chirurgicznego polegającą na miejscowym, kontrolowanym niszczeniu tkanki przez szybkie zamrożenie i następujące po nim powolne rozmrażanie chorobowo zmienionej okolicy skóry. Miejsce poddane leczeniu zostaje wystawione na działanie niskich temperatur do wartości około -90C na czas od kilku do kilkudziesięciu sekund.
Kriochirurgia nie wymaga konkretnego przygotowania. Ponadto kriochirurgię można przeprowadzić u pacjenta w każdym wieku, również u dzieci i kobiet w ciąży. Metoda ma wiele zalet, a jedną z nich jest fakt, że nie jest potrzebne znieczulenie, a sam zabieg zazwyczaj jest bezbolesny. W trakcie zabiegu pacjent czuje chłód, pieczenie, bądź swędzenie, ale sam zabieg jest dość krótki. Ból pojawia się częściej w kolejnej fazie kriochirurgii - rozmrażaniu. Ustępuje on jednak dość szybko. Po zabiegu może powstać pęcherz, który może utrzymywać się około tygodnia, a następnie strup, który odpada po krótkim czasie.
Wskazania to: brodawki zwykłe "kurzajki" i łojotokowe, brodawki stóp, zmiany naczyniowe (ziarniniak), rogowacenie słoneczne, rak podstawnokomórkowy (wybrane przypadki), blizny przerosłe (wybrane przypadki) i bliznowce, mięczak zakaźny, a także w leczeniu wspomagającym (stymulującym) ognisk łysienia plackowatego.
Badanie w świetle Lampy Wooda
Lampa Wooda jest urządzeniem do wstępnej diagnozy dermatologicznej rozmaitego typu zmian skórnych. Jej działanie opiera się na zjawisku fluorescencji, sprawiającym, że różne rodzaje schorzeń wywołują pod wpływem emitowanego światła nadfioletowego poświatę odmiennej barwy.
Badanie jest całkowicie bezbolesne, bezpieczne i nie niesie za sobą ryzyka powikłań.
Główne zastosowanie to przede wszystkim diagnostyka powierzchownych zakażeń wywołanych przez grzyby i bakterie, zaburzeń pigmentacji oraz porfirii. Światło Wooda pozwala zarówno na rozpoznanie oraz różnicowanie zmian, jak i określenie ich dokładnych granic.
NOWOŚĆ !!! Badanie w lupie diagnostycznej MAGNUM +
Lupa dermatologiczna oferuje szerokie spektrum zastosowania w diagnostyce. Lupa doskonale nadaje się przykładowo do badania fluorescencyjnego znamion, oceny zmian naczyniowych skóry czy wykrywania ciał obcych w skórze.
Lupa dermatologiczna Illuco IDS-3100+ Magnum to najnowszy produkt marki DermoScan. Lupa posiada w sumie 70 diod LED, zapewniających wyjątkowo jasne oświetlenie badanego pola. Urządzenie składa się z 64 diod białych oraz 6 diod UV, między którymi przełączać można zależnie od kierunku badania. Ponadto lupa dermatologiczna Illuco-3100+ Magnum posiada możliwość 3-stopniowej zmiany natężenia oświetlenia, która umożliwia operatorowi dostosowanie jasności do warunków otoczenia oraz danej sytuacji.
Cztery tryby pracy:
niespolaryzowany
Dokładne badanie naskórka dzięki 2,5 x powiększeniu.spolaryzowany
Rozpoznanie rogowacenia słonecznego, nieczerniakowego nowotworu skóry i czerniaka poprzez zredukowanie odbicia światła naskórka.UV 395 nm & UV 405 nm
Wykrywanie skórnych infekcji grzybiczych lub bakteryjnych, trądziku, zapalenia skóry itp. Diagnostyka fotodynamiczna nowotworów skóry za pomocą fluorescencji.
Badanie zaburzeń barwnikowych skóry, w tym ostudy i bielactwa. Przydatne także do określania położenia melaniny (naskórka lub skóry właściwej).